Keemilised päikesekaitsevahendid on ained, mis naha sisse imendunult absorbeerivad UV-kiirgust (enamasti vaid UVB-kiirgust). Enamuses on tegu sünteetiliste kemikaalidega, mis imenduvad hästi ning võivad seetõttu kergesti ka meie vereringesse jõuda. Mõned keemilised blokaatorid võivad laguneda kokkupuutel UV-kiirgusega ja reageerida teiste kreemide toimeainetega. Need võivad põhjustada ka nahaärritust, kuna imenduvad nahka.
Lapse naha kaitsemine liigse päikesekiirguse eest on äärmiselt oluline, sest lapse nahk on õrn ja naha enese kaitsemehhanism pole veel välja kujunenud. Lapsepõlves kogetud korduvad päikesepõletused tõstavad mitmeid kordi nahavähki haigestumise riski.
Kõige turvalisema päikesekaitse annab lapsele varjuline mängukoht. Last tuleks juba varakult harjutada palaval suvepäeval alati laia äärega mütsi. Müts kaitseb ka lapse nägu ja silmi.
Päikesekaitsekreemi valides tuleks soetada toode, mis kaitseb nii UVB- kui ka UVA-kiirguse eest. Päikesekaitsekreemides kasutatakse kahe sorti päikeseblokaatoreid: keemilisi ja füüsikalisi. Laste puhul tuleks kasutada vaid füüsikaliste päikeseblokaatoritega, tsinkoksiidi või titaandioksiidi sisaldusega kreeme. Lapse päevituskreemi päikesekaitsefaktor peaks olema vähemalt 20.
Kreemi tuleks lapse nahale kanda iga kahe tunni tagant, eriti hoolikalt tuleks sisse kreemitada nina, huuled, kõrvad.
Igal õhtul tuleks päikesekaitsekreem nahalt maha pesta, sest kreemi tihke koostis suurendab allergilise nahapõletiku tekke riski.
Päikesest tulenev UV-B kiirgus põhjustab päikesepõletust ja UV-A kiirgus enneaegset naha vananemist ning immuunsüsteemiprobleeme. Kuna mõlemad kiirgused suurendavad nahavähki haigestumise riski, siis tuleb esmalt veenduda, et muretsetud päikesekaitse toode pakuks kaitset nii UV-a kui ka UV-B kiirguse vastu.
Oluline on meeles pidada, et isegi kõige suurema päikesekaitse faktoriga tooted ei taga täielikku kaitset UV-kiirguse eest. Nad pakuvad küll õige kasutamise korral kaitset nahavähi vastu, kuid lisaks tuleks vältida pikaajalist päikese käes viibimist, iseäranis otsest päikese käes olekut keskpäeval ning kaitsta end mütsiga.
Allikas: Terviseamet.ee